ICA Hakkında

ICA - International Co-operative Alliance

ICA - Uluslararası Kooperatifler Birliği

 

1985 yılında kurulan Uluslararası Kooperatifler Birliği, dünya genelinde kooperatifleri birleştiren, temsil eden ve kooperatiflere hizmet veren bir bağımsız, hükümet-dışı organizasyondur.


ICA üyeleri, tarım, bankacılık, balıkçılık, sağlık, konut, sanayi, sigortacılık, turizm ve tüketim kooperatifleri gibi her sektörden ulusal ve uluslararası kooperatif organizasyonlarıdır. ICA’ya 90 ülkeden, 800 milyon kişiyi temsil eden 222 organizasyon üyedir.

 
ICA, öncelikleri ve aktiviteleri kooperatif kimliğini geliştirmek, korumak ve kooperatif girişimin piyasada rekabet gücü olan girişimlerden ayırt edilmesi üzerine yoğunlaşmıştır.

 
ICA, kooperatifçiliğin tanınmasını sağlamaktadır. Bireyler, devlet kurumları,  ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından kooperatif modeli girişimciliğin anlaşılmasında yardımcı olmaktadır.

 
ICA, kooperatiflerin büyümesi ve başarılı olmalarını sağlayacak doğru politika ortamının oluşturulmasını sağlamaktadır. ICA, kooperatif modelini yöntem ve değer olarak iyileştirecek yeni yasal düzenlemeler ve daha uygun yönetsel prosedürler için üyelerinin lobi faaliyetlerine yardımcı olmakta, kooperatiflere politik ve teknik destek sağlamaktadır.

 
ICA, üyelerine en iyi örnekler, anahtar bilgiler ve bağlantılar sağlamaktadır. Yayınları sayesinde bilgi paylaşımını temin etmektedir. Kooperatifleri etkileyen/ilgilendiren önemli konularda toplantılar, çalıştaylar düzenlemekte, tüm dünyadan kooperatifler arasında görüşmelerin yapılmasını sağlamaktadır. ICA, çok çeşitli alanlarda  kooperatifler arasında eğitim ve entelektüel bilgi paylaşımı amaçlı bağlantılar kurmaktadır.

 
ICA, Kalkınma Programı ile kooperatiflere teknik yardım sağlamaktadır. ICA, kapasite-arttırımı ve mali destek sağlaması için desteklemekte; tüm dünyada yoksulluğun azaltılmasını ve iş yaratılması ve mikro-finans programları konularında yardımcı olmaktadır.

Web İstatistikleri

Bugün7
Dün42
Hafta7
Ay806
Tümü148654

(C) Arne