Bakan Erdoğan Bayraktar.


 Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan BAYRAKTAR'a TÜRKKENT Genel Başkanı H. Mehmet AKSOY, seminerimizi onurlandırdıkları için plaket takdim ettiler.

TÜRKKENT 24. İlkbahar Seminerini onurlandıran Çevre ve Çehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar 14 Nisan 2012 günü yaptığı konuşmasında TÜRKKENT'in yaptığı 250 bin konutla ciddi tecrübesi olduğunu, ülkenin gerçeklerini daha iyi özümsemiş bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

 

Türkiye nüfusunun yüzde 70’ten fazlasının şehirlerde yaşadığının altını çizen Bakan Bayraktar, tarımın gelişmesi halinde bile tarımda çalışan nüfusun azalacağını belirtti. Nüfusu artan şehirlerde düzenli yapılaşmanın sağlanması gerektiğine dikkati çeken Bakan Bayraktar, bu noktada kooperatiflerin devreye girmesi gerektiğini, kentsel dönüşüm ile kooperatiflerin cazibesinin artacağını vurguladı.

BAKAN BAYRAKTAR ANTALYA’DA 24.İLKBAHAR SEMİNERİNE KATILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’deki 15 milyon eski konuttan 8,5 milyonunun idare eder durumda, 6,5 milyonunun ise ömrünü tamamlamış, mühendislik hizmeti almamış, depreme de dayanıklı olmadığını bildirdi.

Bakan Bayraktar, “Bunların büyük bölümü İstanbul, İzmir, Bursa, Bingöl, Erzincan, Gaziantep, Afyonkarahisar, Kütahya, Bolu, Eskişehir, Düzce gibi deprem kuşağındaki şehirlerde. Bunlarda bir dakika bile beklemeye tahammülümüz yok” dedi.

Bakan Bayraktar, Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği’nin (TÜRKKENT) Antalya''''nın Kemer ilçesi Göynük beldesindeki bir otelde düzenlenen 24. İlkbahar Semineri’nin açılışında yaptığı konuşmada, kooperatiflerin son 15 yılda zayıfladığını söyledi.

Kooperatiflerin yuva sahibi olmak isteyen kişileri bir araya getiren sivil toplum kuruluşları olduğuna işaret eden Bakan Bayraktar, TOKİ’de bulunduğu dönemde bazı kooperatiflerle ilgilerinin bulunduğunu ve kooperatiflere kredi verdiklerini hatırlattı.

O dönemde TÜRKKENT’i tanıdığını ifade eden Bakan Bayraktar, bakanlığın isminin değişmesiyle kooperatifçilik ifadesinin daha da derinleştiğini ve kooperatifleri daha işler hale getirmek için gayret içerisinde olacaklarını dile getirdi.

Birleşmiş Milletler tarafından 2012 yılının “Kooperatifler yılı” ilan edildiğini belirten Bakan Bayraktar, 2008 yılında yaşanan finansal krizin konut sistemindeki çökmelerden meydana geldiğini, inşaat sektörünün yüzde 65’inin konut inşaatlarının oluşturduğunu ve bu nedenle bu nedenle konut sektörünün önemli olduğunu vurguladı.

-“Türkiye kooperatifler mezarlığına döndü”-

Kooperatifçiliğin son dönemde zayıfladığını ve bunun da kooperatifzedelerin oluşmasından kaynaklandığını kaydeden Bakan Bayraktar, “Bu bizim ve sizin dışınızda gelişti. Başta krediyi alan ancak arkasını getiremeyen kooperatifler oluştu. Türkiye kooperatifler mezarlığına döndü. TOKİ olarak biz kredi vermeye devam ettik. Ancak (bizim kredilerimiz başlama değil tamamlama kredisi olacak) dedik. Kimse alamadı. Kooperatifler olarak kendimizi yenilememiz gerekiyor. Dünya değişiyor ve gelişiyor. Bu değişen ve gelişen dünyaya uyum sağlamamız gerekiyor” dedi.

Türkiye’de afet riskli kentsel dönüşümü çalışmalarına öncelik vereceklerini vurgulayan Bakan Bayraktar, kooperatif alanındaki insanların da kendilerini bu şekilde konuşlandırıp, yollarına devam etmeleri gerektiğini ifade etti.

TÜRKKENT’in bu alanda ciddi tecrübesi olduğunu ifade eden Bakan Bayraktar, TÜRKKENT’in ülkenin gerçekliklerini daha iyi özümsemiş bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

Kendisinin de kooperatif başkanlığı yaptığını hatırlatan Bakan Bayraktar, kooperatifçiliğin birlik oluşturulduğu takdirde geliştirileceğini söyledi.

Toplantıya katılımı yetersiz bulduğunu ifade eden Bakan Bayraktar, “Eski toplantılara göre bu toplantıyı çok cansız buldum. Burada siyaset yapılmıyor. Bu bakımdan benim açımdan da bir avantaj. Arkada milletvekilleri olsaydı bana saldıracaklardı ben de onlara cevap verecektim. Darbeler öldüremezse, kuvvetlendirir. Bizim de öyle. Kooperatifleri günün şartlarına göre iyileştirmemiz lazım. Dünya ile daha çok entegre etmemiz lazım” diye konuştu.

-Son 9 yılda 5 milyon konut yapıldı, 300 bin konut yıkıldı-

Türkiye’de, kooperatifçiliğin en yoğun olduğu dönemlerde gecekonduların çoğaldığına işaret eden Bakan Bayraktar, 1950’li yıllardan 2000 yılına kadar gecekonduların hızla yapıldığını ancak son 9 yılda gecekondulaşmanın yüzde 95 oranında durduğunu kaydetti.
Bu sayede konut fiyatları ve kiraların da düştüğünü söyleyen Bakan Bayraktar, bazı bölgelerde konut fazlalıklarının bulunduğunu ancak yapacakları çalışmalarla bu durumun birbirini dengeleyeceğini kaydetti.

Türkiye nüfusunun yüzde 70’ten fazlasının şehirlerde yaşadığının altını çizen Bakan Bayraktar, tarımın gelişmesi halinde bile tarımda çalışan nüfusun azalacağını belirtti. Nüfusu artan şehirlerde düzenli yapılaşmanın sağlanması gerektiğine dikkati çeken Bakan Bayraktar, bu noktada kooperatiflerin devreye girmesi gerektiğini, kentsel dönüşüm ile kooperatiflerin cazibesinin artacağını vurguladı.

Kooperatiflerin çevresinde sanayi, ticaret, eğitim, okul, park ve bahçe yapacak şekilde organize edilmesi gerektiğini dile getiren Bakan Bayraktar, “Sosyal konularda, sosyal devlet olmanın gerektirdiği ana konularda siyaset üstü ve dışı düşünmemiz lazım. Ben kooperatiflere eşit baktım. Bundan sonra da böyle bakmak mecburiyetindeyim. Öyle bir haddim de yok. Kim işi iyi yapıyorsa onunla beraber olmak zorundayız. Ne kadar beraber olursak o kadar da adam oluruz” diye konuştu.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası’nın Türkiye’nin geneli için hayatı önem taşıyan bir yasa olduğunu söyleyen Bakan Bayraktar, gelişmiş ülke olmak için mücadele ettiklerini, gelişmiş ülkenin sadece ihracat ya da ithalatı arttırmakla olmadığını, eğitimle birlikte şehirleri düzenli hale getirmekle olduğunu ifade etti.

Türkiye’de şehirlerde 20 milyon civarında konut bulunduğunu belirten Bakan Bayraktar, son 9 yılda 5 milyon konut yaptıklarını ve eskilerden yaklaşık 300 bin konut yıktıklarını bildirdi. Yıkılan evlerin yapılan evlere oranının yüzde 10’u bile olmadığını belirten Bakan Bayraktar, “Yeni evlere eski evlerde oturan vatandaşlar taşınıyor. Onların boşalttığı eski evlere ise maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar oturuyor. Aslında oturulamayacak evin elektriğini suyunu kesmek lazım” dedi.

-“Yolsuzluk olsa 500 bin konut yapamazsın”-

Türkiye’de 15 milyon eski konut bulunduğunu belirten Bakan Bayraktar, “Türkiye’deki 15 milyon eski konuttan 8,5 milyonu idare eder durumdu. 6,5 milyonu ise ömrünü tamamlamış, mühendislik hizmeti almamış depreme de dayanıklı değil. Bunların yenilenmesi lazım. Bunların büyük bölümü İstanbul, İzmir, Bursa, Bingöl, Erzincan, Gaziantep, Afyonkarahisar, Kütahya, Bolu, Eskişehir, Düzce gibi deprem kuşağındaki şehirlerde. Bunlarda da bir dakika bile beklemeye tahammülümüz yok. Mülkiyet hakkı ne kadar kutsalsa can hakkı, yaşama hakkı çok daha kutsaldır. Anayasa ile teminat altına alınmıştır” diye konuştu.
Kentsel dönüşümün önemini herkesin benimsemesi gerektiğini vurgulayan Bakan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazıları (Bu işi siz yapamazsınız. Siz kentsel dönüşüm değil rantsal dönüşüm yapacaksınız) diyor. Kardeşim rüyaya göre amel etmeyin. Rüya işini bırakın. Bir bakalım bu işe el ele bir sarılalım, yapalım. TOKİ’de 500 bin konut yaptık. Yolsuzluk, hırsızlık olsa 500 bin konut yapamazsın, 25 bin ya da 50 bin konut yaparsın. Devletten net para almadık. Hazine arazilerini aldık değerlendirdik. 500 bin konut rakamına ulaştık. Konutlarla birlikte 800 okul, 150 hastane ve sağlık ocağı yapıldı.

Bu işe üretim eksenli inanç duygusu, evsizlere ev yapma duygusu içinde (canlar yok olmasın, Türkiye’nin milli serveti yok olmasın) düşüncesiyle bu işe sarılırsanız bereketi kendi içinden çıkar. Bu anlayışla çalışacağız. Birbirimizi denetleyeceğiz. Denetime açık olmadan olmaz. Hesap verilmeden olmaz. Aynı (yarın ölecek) gibi (yarın birisi beni hesaba çekecek) zihniyeti ile bu işin içinde olmak lazım. Şeffaf, bilgili, açık ve hesap verebilir ve en önemlisi cesur olmak lazım. (Oradan kork, buradan kork) şeklinde değil. Ben çok bilgili bir adam değilim. Güç bela okudum. 40 yaşından sonra master yaptım. 50 yaşından sonra (lisans öğreneyim) diye ABD''''ye gittim. 10 ay debelendim, öğrenemedim. Ama özelliklerim var. Cesur, heyecanlı ve titizim. Bundan sonra bu anlayışla size ihtiyacımız var.”

-“Türkiye’yi 6,5 milyon eski yapıdan kurtaracağız”-

Türkiye''''’i 6,5 milyon eski yapıdan kurtaracaklarını vurgulayan Bakan Bayraktar, “Salaş, kaçak yapıları, depreme dayanıksız yapıları şehirlerden söküp atmak lazım. İspanya''''da, Güney Kore’de güzel şehirler oluştu. Bizim de bu güzelliği yakalamamız lazım. Bu işin üstesinden hep beraber geleceğiz. Türkiye hazır. Biz bakanlık olarak imar planları yapmak konusunda hazırız. Belediyeler bize (Bakanlık Türkiye belediyesi oluyor) diye kızıyor. Herkes kendi işini yapıyor. Belediye imar planlarını verecek, yapmazsa biz yapacağız. Devlet yapmak zorunda. Ruhsatları vermezse biz vereceğiz. Beyan esaslı ruhsat vermeyi öne getireceğiz. Suiistimal yapanlara da ceza getireceğiz. Yapı denetim sistemini de modern dünyanın getirdiği gereklilik şeklinde modern hale getiriyoruz” dedi.

Türkiye’nin son 100 yılda 90’a yakın büyük deprem yaşadığına dikkati çeken Bakan Bayraktar, Japonya’da yaşanan 9 nokta büyüklüğündeki depremde kimsenin ölmediğini, Türkiye’nin de aynı konuma geleceğini vurguladı.

Web İstatistikleri

Bugün7
Dün42
Hafta7
Ay806
Tümü148654

(C) Arne